BULUT DEPOLAMA

Kişilerin sanal ortamda verilerini koruma ihtiyacı yıllardır devam eden ve bitmeyecek bir süreçtir. Disketlerle başladığımız bu süreç, CD’ler, DVD’ler, harici bellekler, USB bellekler derken bulut adı verilen bir teknolojiye evirildi.

Nedir bu bulut depolama ve ne işe yaramaktadır?

Bulut depolama dediğimiz şey aslında gözle göremediğimiz ve elle tutamadığımız, adından da anlaşılacağı üzere verilerimizi depolayabildiğimiz bir alandır. Bulut depolama hizmetini, üçüncü bir taraf sağlamaktadır ve internet aracılığıyla çeşitli verilerimizi bu alanda saklayabilmekteyiz. En önemli tarafı yanımızda fiziksel bir depolama alanı taşımak zorunda olmayışımızdır. Eskiden harici belleklerimizi ya da flash disklerimizi yanımızda taşımak zorunda kalıyorduk. Bir diğer önemli nokta ise kendi cihazlarımıza virüs bulaşmasıyla verilerimizin yok olması, cihazlarımızı kaybetme ya da çalınma dertlerinin ortadan kalkmasıdır. Son olarak kendi cihazlarımızın depolama alanlarının dolması ve yeni verilerin saklanamaması derdinin ortadan kalmasıdır.

Nasıl Ulaşabiliriz?

Mobil cihazlar ya da bilgisayarlar vasıtasıyla istediğimiz yerden verilerimize ulaşmamız artık mümkün. Bu hizmeti sağlayan şirketler belirli bir depolama alanını ücretsiz olarak sağlasalar da sonraki depolama alanları için sizlerden ücret talep edebilmektedirler. Bilinen belli başlı bulut depolama hizmeti sağlayıcıları bulunmaktadır. Google’ın Google Drive’ı, Yandex’in Yandex Disk’i, Microsoft’un OneDrive’ı, Apple’ın iCloud’u gibi birçok bulut depolama hizmeti sağlayıcıları mevcuttur. Daha önce belirttiğimiz gibi bu hizmet sağlayıcılara ücretsiz olarak kayıt olabilir, daha sonrasında depolama alanınız yetmediği takdirde size sunulan seçenekleri satın alarak depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Böylece istediğiniz yerden verilerinize kolayca ulaşma imkânına sahip olabilirsiniz.

Bulut depolama genellikle güvenlidir. Ancak tedbiri elden bırakmamak ve yedeklerinizi yine sizin belirleyeceğiniz bir alanda saklamanız iyi olacaktır. Bunun için fiziksel bir cihaz kullanabileceğiniz gibi diğer bulut depolama servislerine de aynı verilerinizi kopyalayabilirsiniz.

İstediğiniz yerden verilerinize kolayca ulaşma imkânına sahip olun.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN