RADYOLİNK

Radyolink hem herkes için erişilebilir hem de kullanımı kolay bir hizmet olarak günümüzde kurumsal firmalar için ön plana çıkmıştır.

Radyolink kısaca metro ethernet altyapısı bulunmayan bölgelerde hem yüksek hızda indirme hem de yüksek hızda yükleme hızına ulaşmanızı sağlayan kullanışlı bir hizmet olarak öne çıkmaktadır.

Radyolink Nedir?

Radyolink yüksek hızda internet isteyen ancak iş merkezlerine yakın bir lokasyonda bulunmayan işletme sahipleri için bulunmaz bir nimettir. Çünkü ana hatlarda metro ethernet bağlantısını rahatça bulabilirken bazı lokasyonlarda metro ethernet bağlantı altyapısı bölgede az sayıda işletme bulunmasından ötürü kurulmamıştır. Böyle durumlarda radyolink devreye girer.

Radyolink dediğimiz şey iki nokta arasında elektromanyetik dalgalar aracılığıyla iletişim kuran bir sistemdir. Radyo ya da televizyon vericileri çok fazla noktaya sirayet etse de radyolink sayesinde sadece iki nokta arasında iletişim sağlanmaktadır. Ancak önemli olan nokta zor arazi şartlarında çalışabilmesi ve günümüz teknolojilerine göre daha güçlü veri aktarımı yapabilmesidir.

Radyolink, televizyon, radyo, telefon gibi kullandığımız iletişim araçlarının, herhangi bir kablo bağlantısı olmadan, iki istasyon arasında ya da stüdyo ile verici arasındaki iletişimini elektromanyetik dalgalar ile kurmaktadır. Son zamanlarda GSM operatörleri de radyolink teknolojisini kullanmaya başlayacaklar. Çünkü ülkemizde genişleyen cep telefonu kullanımında iletişimin yükünü bu radyolinkler taşımaya başlayacaklar.

Daha önce de söylediğimiz gibi radyolink dalgaları geniş bir alana değil, dar bir alanda tek bir hedefe iletir. Uzun mesafeler arasında da radyolink iletimi sağlanabilir. Ancak belli mesafeler arasında yine radyolink istasyonları kurmak gerekebilir. Bunun için mesafelerin iyi seçilmesi gerekmektedir.

Ülkemiz artık TÜBİTAK öncülüğünde yerli radyolinklerini üretebilecek kapasiteye gelmiştir. Bu ülkemizin iletişim altyapısının gelişmesi açısından oldukça önemli bir durum. Söz konusu radyolink ağının gelişmesi ile ilerleyen dönemde dışa bağımlı cihazlar kullanmak yerine, kendi ürettiğimiz yerli cihazlar ile iletişim ağımızı tamamen kendi tasarrufumuzda kurabilme ideali oldukça heyecan verici görünmektedir.

Radyolink Kimlere Gerekir?

Günümüzde hızlı internet ihtiyacı göz önündedir. Ancak standart internet paketleri ne kadar yüksek hızda olursa olsun bu hız indirme hızı için geçerlidir. Yükleme hızı ise hem sabit ve düşük seviyelerde kalmaktadır. Kurumsal firmalarda ise bir dosyanın maille gönderilmesinden tutun da devasa projelerin bulut sunucu ile entegrasyonunun sağlamasına kadar pek çok alanda yüksek hızda yükleme gereklidir. Burada ilk bakılan metro ethernet altyapısıdır. Eğer metro ethernet altyapısı yoksa radyolink devreye girer ve size en yakın radyolink vericisiyle aranızda uygun bir bağlantı kurulur. Bu sayede siz de yüksek altyapı yatırımları gerektirmeden yüksek ve simetrik hızda internet sahibi olabilirsiniz.

Radyolink hem yüksek indirme hızına, hem de yüksek yükleme hızına ihtiyaç duyan ve merkezi lokasyonlara çeşitli sebeplerle uzakta olan işletmeler için çok uygundur.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN