SİEM VE LOG ANALİZ ÇÖZÜMLERİ

Yönetimin temel kuralı izleyemediğin bir şeyi yönetemezsin. Günümüzde karmaşık bir çok IP tabanlı sistemin entegre çalışmasından oluşan networklerde her bir cihazın ayrı izlenmesi ve analiz edilmesi yeterli değildir. Genelde hemen bütün sistemlerde üretilen loglar başka bir sistemden gelen etkiye verilen bir tepkidir. Dolayısı ile loglarınızda gördüğünüz bir verinin anlamlı hale gelmesi ancak tüm logların bir arada mantıklı ilişkiler kurularak incelenmesi ile mümkün olacaktır. Zaten neredeyse tüm siber güvenlik disiplini log analizinin bütüncül olmasını ister.

Ülkemizde 5651 sayılı internet ortamında işlenen suçlara ilişkin yasa ile log tutulması çok sınırlı olsa da zorunlu hale gelmiştir. Ancak kayıt edilen logların anlamlı raporlar halinde sunulması için özel yazılımlar gerekir. Siem ürünleri ülkemizde kişisel verileri koruma kanunu ile daha da önem kazanmıştır. Risk değerlendirmesine göre özel nitelikli veri barındıran veya kişisel veri barındırmakla birlikte hesaplanan risk düzeyi yüksel olan şirketler teknik tedbirler kapsamında bir siem ürünü bulundurmalıdır.

Siem ürünü kullanmanın sağlayacağı faydaların başlıcaları şunlardır;

  • Bir Siem yazılımı ile tehditleri erken tespit edebilir ve analiz edebilirsiniz.
  • Kullanıcıların yetkisiz erişimlerini tespit edebilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz
  • Firewall,Router,switch gibi aktif network cihazları ile sunucu loğlarınızı birlikte inceleyebilir mantıksal ilişkiler kurabilirsiniz.
  • Yetkili kurumların talebi halinde istenen kayıtları hızlıca oluşturabilirsiniz
  • Sistemlerinizde oluşan hata ve etkinlik durumlarında uyarı mesajları alabilirsiniz.
Risk değerlendirmesine göre özel nitelikli veri barındıran veya kişisel veri barındırmakla birlikte hesaplanan risk düzeyi yüksel olan şirketler teknik tedbirler kapsamında bir siem ürünü bulundurmalıdır.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN