BT SERVİS YÖNETİM (ITSM)

Bilişim Teknolojileri Yönetim Sistemi (ITSM) olarak ister ITIL olsun ister COBİT olsun isterse İSO standartlarının birini benimsemiş olsunlar şu başlıklarda yönetim faaliyetini gerçekleştirirler; Varlık Yönetimi, Talep Yönetimi, İş Sürekliliği, Olay Yönetimi, Problem Yönetimi, Konfigürasyon Yönetimi, Değişim Yönetimi, Uyumluluk, Risk Yönetimi, Servis Kataloğu, Risk Yönetimi.

Söz konusu yönetim başlıklarını gerçeklemek üzere sistem yöneticileri varlıkların envanterini toplayabilmelidir.

ManageEngine Opmanager networkünüzde bağlı olan IP tabanlı tüm cihazları tespit edebilir. Üzerinde çalışan yazılım versiyonu, Cihaz türleri, cihaz isimleri, kaynak durumları gibi birçok önemli bilgiler edinilebilir. Wan bağlantılarınızı ve Sanal sistemlerinizin kaynak durumunu izle ve belirli sınırlar dahilinde alarmlar üreterek SMS veya Email ile bilgi verir. OpManager aktif sunuculardaki çalışan servisleri de izleyebilir örneğin HTTP, HTTPS, FTP, IMAP, LDAP, Telnet, MySQL, MS Exchange, SMTP, POP3, WebLogic, MSSQL, MS Exchange, Active Directory, Oracle ve Lotus bu servislerin başlıcalarıdır.

ManageEngine Network Analyzer ile aktif networkünüzün bir anlamda röntgenini çekebilir yüksek trafik oluşturan cihazları anında tespit edebilirsiniz.

Bir diğer ITSM yazılımı ITIL ve 27001 süreçlerinizi kolaylıkla yönetmenizi sağlayacak olan ServiceDesk Plus platformudur. Servisdesk plus envanter yönetimi, servis ve yardım masası yönetimi fonksiyonlarını barındırır.

ITSM ‘in diğer bir konusuda denetimdir. Sistem yöneticileri uyumluluk sorumlulukları çerçevesinde file server gibi dosya sistemlerine erişimin hangi kullanıcı tarafından gerçekleştirildiğini bulmakla yükümlüdür. Ülkemizde 2016 yılında yürürlüğe giren Kişisel Verileri Koruma Kanunu çerçevesinde ortak dosyalara erişim ve bu klasörlerde yer alan kişisel verilerin erişim yetkilendirilmesi yönetilmesi gereken önemli bir başlık haline gelmiştir.

#manageEngine, #ITIL, #ITSM

Geniş bir network ağında bulunan varlıkların dinamik olarak takip edilmesi oldukça zor bir iş olup bu süreç ITSM yazılımları ile desteklemelidir.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN