VERİ YEDEKLEME VE DEPOLAMA

Günümüzün belki de en önemli sorunu oluşturduğumuz verileri yönetme ve işleme. Her geçen gün büyüyen veri kütlesinin veri depolama teknolojilerinin en verimli şekilde kullanılması ile saklanması ve yedeklenmesi gerekmektedir. Kurumsal yapılarda her şeyden önce Veri Yedekleme Planları oluşturulmalı. Yedeklenecek verinin periyotları tespit etmeli ve daha sonra bu plan veri yedekle yazılımı üzerinden uygulanmalıdır.

Veri yedekleme günümüzde daha çok sanal sistemlerin yedeklenmesi şeklinde karşımıza çıkar. Sanal sistemler yapısı itibariyle bir Veri Depolama sistemi üzerinde kurulurlar. Bu veri depolama sistemleri de üzerinde taşıyacakları bilginin değerine göre başka Veri Depolama sistemleri ile yedeklenir.

Veri Depolama ve Yedekleme denildiğinde 3 tür teknolojiden bahsedilir.

  • Direct Attached Storage (DAS): Veri Depolama ünitesinin doğrudan yedek alınacak sisteme bağlı olduğu sistemdir.
  • Network Attached Storage (NAS): TCP/IP iletişim kabiliyetine sahip kendi işletim sistemi ve veri depolama yönetim yazılımı olan sistemlerdir.
  • Storage Area Network (SAN):  Veri depolama cihazlarından oluşan yüksek erişim hızında ki networktür. Bu cihazlar üzerinde oluşturulacak paylaşımlar ile yedekleme işlemi gerçekleştirilir. Veri yedekleme ve felaket kurtarma senaryoları için kullanılır.

HPE, Synology, NetAPP, Dell-EMC ve Qnap bu veri yedekleme çözüm ortaklarımızdandır.

Veri Depolama ve Yedekleme çözümlerinde farklı ölçeklerde projeler tamamlamış yetkin bir kurumuz.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN