Synology NAS aslında bir network Attached Storage yani network tabanlı veri yedekleme cihazı değil Network tabanlı sunucudur. Nasıl ki bir sunucu üzerine yükleyeceğiniz farklı amaçlara hizmet eden yazılımlar ile dijital çözümler üretirsiniz aynen öylede Synology sunucuları ile üzerine ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz synology uygulamaları ile birçok lisans maliyetinden tasarruf edebilirsiniz.

Bu yazıda Synology üzerine ücretsiz olarak indirerek kullanabileceğiniz Active backup for business uygulamasını tanıtılacaktır.

Active backup for business sunucuların sanal veya sadece bir donanım üzerinde çalışıyor olsun farketmez imaj veya dosya sistemlerinin yedeklerinin alınması,kullanıcı bilgisayarlarından yedeklerin alınması,bulut depolama sistemleri üzerinde yedeklerin indirilmesi olmak üzere olabilecek her platformdan yedek alabilen bir uygulamadır.

Kullanımı amacına göre 3 farklı uygulama yüklenebilir. Bunlar Active Backup for Business, Active Backup for G Suite, Active backup for Office 365

Active Backup For Business Uygulaması tüm Synology modelerinde kullanılabilir mi?

Bu uygulama seçili ünitelerde geliyor.Genelde iş uygulamalarının kullanılabileceği plus (+) modellerinde kullanılabiliyor.İşlemcisi intel x64 olan ve Ds218+,DS918+,RS3617xs+ ve sonrası modellerde kullanılabilir.

Yazılımın çalışabilmesi için DSM (Disk Station Manager) yazılımının DSM 6.1.7 ve sonrası olması gerekiyor.

Active Backup For Business ile uyumlu işletim sistemleri nelerdir?

Synology Active Backup for business ücretsiz yedekleme yazılımı sanallaştırma ortamlarından vmware’de,Windows server ailesinden 2008 ve üzerinde,Windows işletim sisteminde 7 ve üzerinde kullanılabiliyor. Henüz hyper v ile Linux için desteği bulunmuyor.

Yedekleme yazılımı change block tracking yapabilmekte yani bir tam yedek alındıktan sonra değişkenleri yedekleyebilmektedir.

Active Backup for business’ın öne çıkan özellikleri nelerdir?

Active Backup for Business eş zamanlı 10 adet yedekleme görevinin çalışmasını destekler. Her bir görev ortalama 400MB hafıza gerektirir.Bu alan ayrılması zorunlu alan değildir.

Active Backup for Business yedekleme işlemi sırasında Global deduplication denilen bir sıkıştırma algoritması kullanır. Böylece yedek aldığı verilen aslında kapladıkları yerden çok daha az bir alanda saklanmış olur.

Dosya bazında, disk imajı seviyesinde geri dönüşler olduğu gibi yedek alınmış imajlar kullanılarak bir boot medyası da oluşturulabilir. İnstant restore ile doğrudan yedek alınan bilgisayar üzerine restore işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yedekleme işlemlerinizi kolay yönetebilmek için bilgisayarlarınızı gruplayarak her bir grup için bir yedekleme görevi tasarlayabilirsiniz. Bu işlem yüksek adette kullanıcı bilgisayarının yedeklenmesi işlemlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Synology Active Backup for Business kullanıcı arayüzü Türkçe dil desteğine sahiptir. Kullanıcı dostu sade bir tasarıma sahiptir.

Yedekleme versiyon yönetimi synology active backup for business içerisinde yer alan diğer bir önemli özelliktir. Yedekleri alınan dosyaların  tamamı veya istenen sayıda kopyasının tutulması sağlanabilir.

Komedya bilişim uzun yıllar sektör tecrübesinin verdiği birikim ile kurumunuzun ihtiyacı olan en iyi Firewall Cihazını seçimi ve kurulumda destek olur.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN